Porady

Czy, po rozwodzie potrzebna jest zgoda drugiego rodzica na wyrobienie dziecku paszportu?

Statystyki pokazują, że w Polsce rozpada się co czwarte małżeństwo. Jeśli owocem związku są dzieci, to niezależnie od tego, czy rodzice są małżeństwem, czy ich związek się rozpadł, razem decydują o najważniejszych kwestiach dotyczących dzieci. Dotyczy to między innymi wyrobienia paszportu.

Czy paszport jest niezbędny, aby dziecko mogło wyjechać za granicę?

Wszystko zależy od tego, do jakiego kraju wybieramy się z naszą pociechą. Jeżeli mamy zamiar podróżować po krajach Unii Europejskiej, paszport dla dziecka nie jest potrzebny. Wystarczy dowód osobisty, który można wyrobić osobie nieletniej- w praktyce bez problemu dowód można wyrobić nawet dla niemowlęcia. Aby wyrobić dowód osobisty dla dziecka, wystarczy złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie gminy lub urzędzie miejskim. W przypadku dziecka w wieku do 5 lat wniosek składasz sama, a jeśli maluch jest starszy, musi przyjść z Tobą do urzędu. Wniosek może złożyć jeden z rodziców lub opiekun prawny dziecka. Do wyrobienia dowodu dziecku, nie jest więc potrzebna zgoda drugiego rodzica.

Jeśli planujesz podróż z dzieckiem poza Europę, będzie potrzebny paszport. Aby go wyrobić, konieczna jest już zgoda obojga rodziców. Matka i ojciec powinni zgłosić się razem do urzędu i złożyć stosowny wniosek dla dziecka. Jeśli, któreś z nich nie może z jakiegoś powodu być obecne, możemy w zastępstwie przedstawić urzędnikowi jego pisemną zgodę na wyrobienie paszportu dla dziecka- musi ona być poświadczona notarialnie.

Co zrobić, jeśli ojciec lub matka nie zgadza się na paszport dla dziecka?

Jeżeli jedno z rodziców nie wyraża zgody na wyrobienie dokumentu dla dziecka lub z jakiegoś powodu kontakt z ojcem bądź matką jest utrudniony, lub niemożliwy (na przykład przebywa za granicą i nie utrzymuje z nami żadnego kontaktu), o zgodę na paszport trzeba wystąpić do sądu rodzinnego. Żyjemy w czasach, w których mobilność społeczeństwa znacznie wzrosła, dostępne są niedrogie zagraniczne wyjazdy wakacyjne oraz kursy językowe dla dzieci. Dlatego w większości przypadków nie ma problemu z uzyskaniem zgody sądu na wyrobienie paszportu dziecku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wydłużony czas oczekiwania na rozprawę w sądzie rodzinnym. Jeżeli bardzo zależy nam na czasie, możemy złożyć specjalny wniosek, z prośbą o wyznaczenie jak najszybszego terminu rozprawy, trzeba go jednak dobrze uargumentować. W miarę możliwości sąd przychyli się do naszej prośby.

Czy można zabrać dziecko za granicę, nie informując o tym drugiego rodzica?

W teorii oczywiście jest to możliwe, jeśli wyjeżdżamy z dzieckiem do jednego z krajów Unii Europejskiej na podstawie dowodu osobistego. W praktyce jednak prawnicy ostrzegają przed takim postępowaniem. Jeśli rodzice są skłóceni, a jedno z nich bez zgody drugiego wyjedzie z dzieckiem za granicę, może nawet dojść do oskarżenia o porwanie dziecka, a to wiąże się z poważnym konsekwencjami. Nie warto tak ryzykować- uprowadzenie dziecka przez rodzica to bardzo poważna sprawa. Zadbajmy więc o dobro swoje i pociechy i poinformujmy drugiego rodzica o wyjeździe. Najlepiej będzie, jeśli wyrazi on swoją zgodę na podróż dziecka za granicę w formie pisemnej, abyśmy mieli dowody na to, że postąpiliśmy zgodnie z prawem.

Pamiętajmy, że niezależnie od naszych życiowych wyborów i tego, jak potoczą się losy związku, powinniśmy zrobić wszystko, co jest możliwe dla dobra dzieci. Jeśli nie możemy się porozumieć w jakiś ważnych kwestiach, nie stawiajmy od razu sytuacji na ostrzu noża. Spróbujmy spokojnie porozmawiać. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy psychologa lub mediatora, co pomoże spojrzeć na problem z innej strony i wypracować wspólne, korzystne dla wszystkich rozwiązanie sytuacji spornej.

Jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?

Previous article

Sposoby na uspokojenie niemowlęcia

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.