Edukacja

Jak pomóc dziecku w pierwszych dniach szkoły

Co roku dziesiątki tysięcy dzieci rozpoczynają edukację. Dla większości rodziców i ich potomków jest to wyjątkowo stresujący okres w życiu. Pociecha będzie musiała co najmniej kilka godzin spędzać poza domem, w towarzystwie zupełnie obcych sobie ludzi. Wiele maluchów uczęszczało już do przedszkola, lecz panująca tam atmosfera jest zupełnie inna. W szkole dziecko musi podporządkować się obowiązującym regułom, poznaje nowych kolegów i koleżanki, zapoznaje się z nauczycielami. Wszystkie te okoliczności mogą wywołać stres u malucha. Rodzice mogą jednak pomóc dziecku przeżyć owe pierwsze dni.

Najważniejszą rzeczą jest przygotowanie potomka. Należy opowiedzieć mu o szkolnej rzeczywistości, pokazać zalety szkoły. Można przekonać, iż pozna nowych przyjaciół, z którymi będą mogły się bawić. Ponadto samą naukę można przedstawić jako formę wspaniałej zabawy. Warto zainwestować w proste gry edukacyjne, które w łagodny sposób wprowadzą pierwszaka w szkolną rzeczywistość. Jeżeli dziecko na myśl o wizycie w szkole reaguje histerycznie, warto poznać przyczynę.

Przyczyną mogą być złe relacje z rówieśnikami albo problemy z przyzwyczajeniem się do nowej rzeczywistości. Jeżeli sytuacja utrzymuje się dłużej niż tydzień, warto zareagować, aby nie zniechęcić potomka do szkoły na wiele lat. Najlepiej zacząć od rozmowy z wychowawcą, poprosić, aby miał naszą pociechę na oku, zwrócił uwagę, czy bawi się z innymi uczniami. Jeżeli to nie pomoże warto skorzystać z pomocy szkolnego psychologa, który ma doświadczenie w rozwiązywaniu problemów dzieci w wieku szkolnym.

Ważne, aby dziecka szkołą nie straszyć. Nie mówmy mu, że to koniec dzieciństwa. Wręcz przeciwnie, to początek nowego etapu, który jest pełen przygód i nowych wyzwań. Warto przypilnować również, aby starsze rodzeństwo nie straszyła malucha strasznymi historiami edukacji. Jeżeli nasze dziecko rozpocznie szkołę przekonane, że jest to zabawa, to bez wątpienia nauka pójdzie mu o wiele lepiej, co może mieć niebagatelne znaczenie w przyszłości.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Previous article

Kąpanie noworodka – krok po kroku

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.