Porady

Jak wybrać imię dla dziecka?

Wybór imienia dla nowonarodzonego potomka wbrew pozorom nie jest łatwy. Ludzie mający zaraz stać się rodzicami jeszcze przed narodzinami zastanawiają się jak chcieliby „wołać” swoją pociechę. Każde z rodziców ma inne zdanie, do tego dochodzą opinie z otoczenia, z dalszej rodziny i powstaje problem. Ile ludzi, tyle gustów. Nie każdemu dane imię dobrze się kojarzy i nie do każdego człowieka i jego charakteru dane imię pasuje. Co więcej niejednokrotnie uznajemy, że dane imię nie pasuje do nazwiska (np. oba człony są długie i ciężko się je wymawia). Na pewno każdy rodzic chce, by imię było wyjątkowe i niepowtarzalne. Czym więc najlepiej kierować się przy wyborze imienia dla tej istoty NAJ? Oto kilka porad.

Znaczenie i kojarzenie imienia

Niektóre imiona dobrze nam się kojarzą z jakaś postacią, niektóre po prostu mają pozytywne znaczenie. Dla przykładu imię Nikola oznacza osobę, która odniosła zwycięstwo dla ludu, Kacper zaś to skarbnik a kojarzyć się może jako dobry Duszek Kacperek z bajki dla dzieci. Postać Papieża Jana Pawła II wpłynęła natomiast na pojawienie się w modzie imienia Karol.
Imiona nadawane są także w hołdzie nieżyjącej, bliskiej osobie i coraz częściej dziecko otrzymuje imię np. dziadka, czy babci.

Długość, czyli ilość liter

Wydawało by się bzdurą, ale prawdą jest, że nie każde imię pasuje też do nazwiska. Warto więc głośno je sobie wymówić i posłuchać jak razem brzmią. Czasem długie imię nie pasuje do długiego nazwiska i lepiej wybrać krótkie imię w połączeniu z długim nazwiskiem lub odwrotnie.

Łatwość w wymowie i piśmie

Coraz modniejsze staje się nadawanie imion obco brzmiących i dla niektórych trudnych do wypowiedzenia i zapisania. Jessica jest tego dobrym przykładem. Na pewno niejednokrotnie ktoś zapisze tak, jak usłyszy i powstanie Dżesika. Warto więc pomyśleć, czy ma sens utrudnianie sobie życia i ciągłe jego literowanie.

Zdrobnienie i zgrubienie

Warto zastanowić się jak będziemy zwracać się do swojej pociechy w różnym jej wieku i w różnej okoliczności. Mówiąc do Maluszka, będziemy zdrabniać jego imię. Złoszcząc się możemy zgrubić imię a zawołać dziecko jeszcze inaczej. Do słodkiego Maluszka powiemy Piotruś, gdy napsoci zawołamy do niego Piotrek, a gdy dorośnie zwrócimy się już do niego Piotr.

Imię na przyszłość

Niewątpliwie pamiętać należy o tym, że imię ma się na całe życie (choć istnieje możliwość zmiany w urzędzie stanu cywilnego). Trzeba więc wziąć pod uwagę, by imię nadane dziecku nie wydawało się śmieszne w przyszłości, kiedy będzie już dorosłym człowiekiem.

Żegnaj alergio!

Previous article

Jak pomóc dziecku w pierwszych dniach szkoły

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.