Porady

Kąpanie noworodka – krok po kroku

Czynności pielęgnacyjne noworodka to działania, które mogą być stresujące zarówno dla młodej mamy, jak i jej podopiecznego. Wiele osób specjalnie przygotowuje się na tą okoliczność, a opanowanie i odpowiednia wiedza, z pewnością ułatwi przebrnięcie przez ten proces. Aby móc w spokoju wykonać kąpiel dziecka należy odpowiednio wcześnie przygotować wszystkie akcesoria. Co zatem należy skompletować? Jak myć noworodka? Jakie czynności wykonywać kolejno po sobie?

Przygotowanie kąpieli

Aby w sposób odpowiedni oraz spokojny i bezstresowy wykąpać swojego malucha, należy odpowiednio przygotować miejsce pracy oraz potrzebne środki i akcesoria pielęgnacyjne. Wśród najważniejszych elementów i akcesoriów pielęgnacyjnych znajdują się:
– wanienka,
– termometr,
– środki czystości – szampon do włosów, mydełko,
– gaziki, ściereczki,
– kubeczek, konewka,
– ręczniczek,
– podkładka,
– oliwka, krem, itp.
Akcesoria te pomogą swobodnie wykonywać następujące po sobie działania, jak również zapewnią bezpieczeństwo dziecku podczas kąpieli.

Jak kąpać niemowlaka?

Kąpanie malutkiego dziecka, początkowo może wydawać się trudne. Będzie zapewne stresujące oraz nienaturalne. Pamiętać jednak należy, iż praktyka czyni mistrza, a odpowiednie przygotowanie zmniejszy towarzyszący niepokój.

Kapanie krok po kroku

Kąpiel należy zacząć od nalania odpowiednio ciepłej wody do wanienki. Temperaturę należy zmierzyć termometrem, który określa ciepło powierzchni. Przed rozpoczęciem czyszczenia, warto przetrzeć maluszkowi oczka, nasączoną solą fizjologiczną gazą.

Kolejnym etapem jest umiejscowienie noworodka w wanience, pleckami do dołu. Należy pamiętać, aby w bezpieczny sposób podtrzymywać plecki maluszka, jak również nie dopuścić do zanurzenia główki. Przydatna tutaj może się okazać specjalna mata antypoślizgowa, uniemożliwiająca ruch zsuwania się dziecka.

Pierwszą czynnością, jaka powinna zostać wykonana jest obmycie twarzy bobasa. Lekkimi, delikatnymi ruchami czyścić czółko, policzki, szyję. Kolejnym działaniem jest nałożenie szamponu na włosy. Preparat powinien być hipoalergiczny, wykluczający powstawanie jakichkolwiek skutków ubocznych czy alergii. Spłukiwanie środka można wykonać przy użyciu kubeczka, polewając wodą główkę malucha.
Kolejnym ruchem jest czyszczenie przednich części ciała. Podczas mycia zwrócić szczególna uwagę na kikut po pępowinie. Czyścić go specjalnymi preparatami.

Następnie odwrócić noworodka do dołu brzuszkiem, nadal podtrzymując główkę. Umyć dokładnie plecy, pupę i tylną część nóg. Czyszczenie zakończyć osuszaniem, jak również nałożeniem oliwki i kremów na otarcia.
Podczas pielęgnacji warto zwrócić uwagę na atmosferę. Rodzice powinni mówić od dziecka, uśmiechać się do niego, jak również zapewnić bezpieczną i wyluzowaną aurę.

Jak pomóc dziecku w pierwszych dniach szkoły

Previous article

Wychowanie dzieci w dzisiejszych czasach

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.