Wychowanie

Kiedy i jakie bajki włączyć małemu dziecku?

Współcześni rodzice, coraz częściej słyszą o szkodliwym wpływie telewizji na ich pociechy. Mówi się głośno o tym, że niemowlakom nie należy włączać bajek, gdyż wpływa to niekorzystnie na ich rozwój, natomiast starsze dzieci, również trzeba odciągać od telewizji, aby nie spędzały całego dnia, wpatrzone w szklany ekran. Jednak pojawia się pytanie, kiedy jest najlepszy czas, aby włączyć dziecku pierwszą bajkę i jaka ona powinna być.

Wbrew pozorom, odpowiedzenie na to pytanie nie należy do najłatwiejszych. Nikt bowiem, nie jest w stanie ustalić konkretnej granicy. W idealnym świecie, dzieci, bajkę telewizyjną oglądałyby po raz pierwszy w wieku dwunastu lat, a wcześniej, taką rozrywkę zastępowałyby baśnie czytane początkowo przez rodziców, a później już samodzielnie. Niestety, rzeczywistość sprawia, że już kilkumiesięczne dzieci narażone są na niekorzystny wpływ tego medialnego przekazu, a uchronienie ich przed nim, jest nieuniknione.

Nawet jeśli w domu pozbędziecie się wszelakich sprzętów, to i tak znajdzie się jakaś ciocia, wujek czy też inna osoba, która podczas waszej nieobecności, zaprezentuje dziecku bajkę. Kiedy zatem, włączyć pierwszą? Podczas rozmów z logopedami, najczęściej padała odpowiedź, że w trzecim roku życia dziecka. Wtedy, mózg malucha, odbiera obraz na tyle sprawnie, by bajki nie były dla niego jedynie migającymi, różnokolorowymi obrazkami z dźwiękiem. Natomiast na pierwszą bajkę, najlepiej wybrać te rysowane, które zawierają jak najmniej tekstu. Dlaczego? Otóż, samo włączenie bajki, jest jednym z większych błędów rodziców. Powinni wtedy usiąść obok dziecka i komentować świat jaki został zaprezentowany w danym, fantastycznym świecie.

Idealnie do tego sprawdza się nasza polska bajka „Reksio”. Zawiera bardzo mało tekstów (przeważnie jest to jedynie szczekanie), dodatkowo obraz nie zmienia się zbyt szybko. Podczas poszczególnych scen, rodzic ma możliwość tłumaczenia dziecku, co dzieje się na ekranie oraz może wspólnie z nim komentować poczynania tego wesołego psiaka. Innymi odpowiednimi bajkami, może być „Krecik”, „Kot Filemon”, „Kangurek hip hop”, czy też „Bolek i Lolek”.

Żywienie ucznia

Previous article

Odżywianie kobiet i niemowląt w czasie ciąży

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.