Ciąża i poród

Kwas foliowy nie tylko w ciąży

Polska jest w czołówce krajów, w których najczęściej występują wady cewy nerwowej. Każdego roku rodzi się u nas ok. 2000 tys. dzieci z tego typu uszkodzeniami. Takie statystyki zdecydowanie nie napawają optymizmem. Na szczęście istnieją sposoby, by zapobiec wielu wadom, na które narażone są jeszcze nienarodzone dzieci.

Kwas foliowy – jedna z najważniejszych witamin

Kwas foliowy to inaczej witamin B9. Wraz ze swoimi pochodnymi, czyli folianami odpowiadają za prawidłowe różnicowanie i wzrost komórek oraz zapobiegają wadom cewy nerwowej, powstającym w pierwszych tygodniach ciąży. Niedobór witaminy B9 jest szkodliwy nie tylko dla kobiet w ciąży i ich dzieci, ale również dla każdego z nas. Może powodować anemię megaloblastyczną oraz osłabiać stan włosów i paznokci.

Jak suplementować kwas foliowy?

Choć witamina B9 jest obecna w wielu roślinach – kapuście, fasolce czy szparagach, a także w wątróbce, jej przyjmowanie z samym pokarmem nie wystarczy, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży. Wynosi ono bowiem 0, 4mg. Najlepiej przyswajać kwas foliowy w tabletkach, przyjmując je codziennie.

Kiedy zacząć suplementację?

Kwas foliowy powinny suplementować wszystkie kobiety w wieku rozrodczym. Jednak, by zapobiec wadom cewy nerwowej u dziecka wystarczy zacząć przyjmować witaminę B9 przynajmniej miesiąc przed planowanym zapłodnieniem, a później do 12 tygodnia ciąży. Wady cewy nerwowej powstają bowiem najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów z kwasem foliowym oraz złożonych suplementów zawierających również różne pierwiastki. Nie dowiedziono szkodliwego wpływu witaminy B9 na organizm, więc bez obaw można przyjmować ją codziennie. Ponadto istnieją badania, które potwierdzają jej pozytywne działanie na serce i układ nerwowy.

Chyba dla każdej matki najważniejsze jest zdrowie dziecka. Jednak niewiele kobiet planujących potomstwo zdaje sobie sprawę jak wiele zależy od nich samych. Wystarczy już na etapie planowania ciąży pamiętać o codziennej suplementacji kwasu foliowego, by zapobiec rozszczepowi kręgosłupa czy bezmózgowiu i wielu innym wadom wrodzonym.

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Previous article

Kupujemy nosidełko dla dziecka – jakie wybrać?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.