Ciąża i poród

Sposoby na uspokojenie niemowlęcia

Młode mamy już w okresie ciąży obawiają się, czy będą potrafiły poradzić sobie z płaczem dziecka. W ogólnej opinii nadal pokutuje mit o tym, ze noworodek to mały manipulant, który wykorzystuje płacz do swych niecnych celów. Brzmi irracjonalne, prawda? Niestety, często tak się traktuje noworodka, będąc wiernym zasadzie „niech się wypłacze ” lub „nie noś, bo się przyzwyczai”.

Żeby zrozumieć uczucia noworodka, warto postawić się w jego sytuacji. Dziecko pojawią się na świecie, który przeraża swoim ogromem oraz ilością bodźców i osób, które otaczają małe dziecko. Maluch nie wie, czy otoczenie jest bezpieczne, czuję się niepewnie, a co za tym idzie – otoczenie to dla niego wieczne niebezpieczeństwo. Noworodek nie wie, co to jest przyszłość, dla niego liczy się jedynie tu i teraz, dlatego nie wie, czy jego zaufana osoba, czyli mama lub Tata, nie zniknie już na zawsze. Nie wie również, co dzieje się z jego ciałem – zarówno ruchy, jak i procesy fizjologiczne czy poczucie głodu są czymś obcym. Tę wszystkie uczucia może komunikować jedynie w jeden dostępny dla siebie sposób, czyli płacz.

Teraz pomyślmy, jak czulibyśmy się, jako osoby dorosłe, gdyby nasze negatywne uczucia były ignorowane?

Zapewne potęgowało by to złość, a także nie sprzyjało poprawnym relacjom z bliskimi. Te kilka powodów powinno uzmysłowić, jak ważne jest uspokajanie dziecka i nie pozostawienie go samemu sobie. Jak osiągnąć ten cel? Najprościej będąc blisko malucha, nosząc lub przytulając w trudnych dla niego sytuacjach. Takie zachowanie, gdy dziecko może liczyć na naszą pomoc, nie tylko sprawi, ze szybciej się uspokoi, ale również więź pomiędzy rodzicami i dzieckiem będzie silniejsza. Jednak graniczy z cudem przebywanie przy dziecku przez cały czas, dla zachowania równowagi psychicznej rodzic potrzebuje również chwili wytchnienia, a także zająć się obowiązkami domowymi. W

takich sytuacjach z ratunkiem przybywają różnorodne gadżety, które doskonale sprawdzają się przy uspokajaniu dziecka. Warto zaopatrzyć się w otulacz, który zapewni dziecku warunki podobne do tych, jakie zna z lona matki, czyli ciasne ułożenie. Dziecko uspokaja również szum podobny do tego, jaki dziecko słyszało przebywając w brzuchu mamy. Tutaj świetnie sprawdzają się popularne Misie Szumisie oraz Miś Szumiący Whisbear. Kolejne wersje tych hitów są ciągle udoskonalane, obecnie posiadają one czujniki płaczu dziecka, więc uruchamiają się automatycznie, gdy dziecko zacznie płakać. Warto również oddziaływać na zmysł węchu dziecka- zapach matki lub ojca, który dziecko kojarzy z poczuciem bezpieczeństwa, szybko przyniesie ukojenie.

Czasem wystarczy koszulka mamy lub taty, ale na pewno atrakcyjniejszym dla dziecka rozwiązaniem jest maskotka, która absorbuje zapach rodzica. Spokojny sen zapewnia również spokojny i harmonijny rozwój dziecka, dlatego należy zadbać o to, aby czuło się ono bezpieczne i spokojnie zapoznawało z otoczeniem. Obecnie rośnie świadomość znaczenia tego aspektu, a wraz z nim wybór ciekawych gadżetów, wśród których każdy rodzic znajdzie odpowiednie dla swojego dziecka.

Czy, po rozwodzie potrzebna jest zgoda drugiego rodzica na wyrobienie dziecku paszportu?

Previous article

5 sygnałów, że należy udać się z niemowlakiem do fizjoterapeuty

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.