Zdrowie

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Próchnica to niestety coraz częstsza przypadłość u naszych pociech. Dane są naprawdę alarmujące – cierpi na nią już ponad połowa trzylatków i ponad 80% sześciolatków w Polsce. Winą trzeba obarczyć głównie złe nawyki higieniczne, coraz mniej zróżnicowaną, bogatą w cukier dietę i słodkie napoje.

Zapobieganie próchnicy u niemowląt

Próchnica może pojawić się bardzo wcześnie już na pierwszych mleczakach. Zdarza się, że maluch ma słabe, podatne na uszkodzenia szkliwo. Częściej jednak jest to tzw. „próchnica butelkowa” wynikająca z przyzwyczajenia dziecka do picia w nocy mleka modyfikowanego czy wręcz zasypiania z butelką.
Może tez wynikać z niezdrowej diety lub braku higieny. Rodzicom czasem wydaje się, że jeśli dziecko ma tylko jeden lub kilka ząbków to mycie ich pastą i szczoteczką jest na razie zbędne. Tymczasem o odpowiedniej pielęgnacji trzeba pamiętać już od pojawienia się pierwszego ząbka, a nawet masować miękką szczoteczką lub czystą gazą same dziąsła jeszcze przed wyrżnięciem się białych perełek. Dzięki temu przyzwyczajamy dziecko do mycia zębów i usuwamy pozostałości jedzenia i bakterie.
Ponadto wybierzmy się z maluszkiem na kontrolę do dentysty jeszcze zanim skończy pierwszy rok.

Próchnica u większych dzieci

U starszych dzieci w diecie zaczynają pojawiać się słodycze i dosładzane, często gazowane napoje. Jednocześnie zdarza się bunt przeciwko myciu ząbków lub niezbyt dokładne samodzielne mycie.
Oprócz zwracania uwagi na to co je i pije nasze dziecko oraz pilnowaniu codziennej higieny jamy ustnej, koniecznie wybierzmy się z pociechą do dentysty i pilnujmy terminów kolejnych wizyt zgodnie z zaleceniem lekarza.
Jest wielu stomatologów specjalizujących się w leczeniu małych pacjentów, wiedzących jak podejść do nich ze spokojem, zainteresować dziecko, aby nie bało się wizyt. Na wiele dzieci działa wizja otrzymania zabawki – upominku jako nagrody za dzielne zniesienie badania czy leczenia ząbków.
Dentysta może zalecić fluoryzację (inaczej lakierowanie) lub lakowanie ząbków żeby wzmocnić je i zabezpieczyć. W przypadku ubytków podpowie jaka metoda leczenia będzie najlepsza.

Koniecznie leczyć

Jeżeli mimo naszych starań na ząbkach dziecka pojawiła się próchnica, bezwzględnie należy ją wyleczyć. Nie jest to kwestia jedynie estetyczna. Próchnica to choroba, która ma wpływ na cały organizm. Bakterie ją wywołujące potrafią przemieszczać się po układzie krwionośnym i wywoływać groźne stany zapalne. Ponadto chore mleczaki oznaczają problemy z zębami stałymi w przyszłości. Do wyboru mamy kilka metod. Od remineralizacji w początkowych stadiach próchnicy, po klasyczne plombowanie lub lapisowanie (oznacza to pokrycie zęba azotanem srebra, który ma działanie antybakteryjne; w tej metodzie ząb staje się czarny więc stosuje się ją tylko w przypadku zębów mlecznych).

Rozwój małego człowieka

Previous article

Kwas foliowy nie tylko w ciąży

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.