Zdrowie

5 sygnałów, że należy udać się z niemowlakiem do fizjoterapeuty

Większość rodziców niemowląt z podekscytowaniem wypatruje nowych umiejętności u swoich pociech. Jeżeli zbyt długo się one nie pojawiają, rodzice zaczynają się martwić i zadawać sobie pytanie, czy na pewno wszystko jest w porządku. Znajomi i rodzina zwykle ich uspokajają słowami, że ich dziecko „jeszcze ma czas” i należy cierpliwe czekać. Ale czy na pewno tak jest? Oczywistym jest, że każde niemowlę rozwija się we własnym indywidualnym tempie, nie mniej jednak zbyt długi brak postępów może być zwiastunem poważniejszych problemów. Po czym poznać, że to już czas na konsultację ze specjalistą jakim jest fizjoterapeuta dziecięcy? Istnieje kilka przesłanek, które świadczą, że dziecko potrzebuje pomocy.

1. Dziecko nie podnosi i nie trzyma samodzielnie główki w wieku 3 miesięcy

Umiejętność ta to jeden z pierwszych „kamieni milowych” jakich powinniśmy wypatrywać u malucha. Nieopanowanie jej w wieku 3 miesięcy wskazuje na konieczność wizyty u rehabilitanta.

2. Niemowlę wygina się w łuk

Objaw ten może świadczyć o asymetrii. Po urodzeniu każdy noworodek przejawia cechę, jaką jest asymetria ułożeniowa, powinna ona jednak ustąpić do 3 miesiąca życia.

3. Dziecko jest nienaturalnie sztywne lub zbyt wiotkie

Nadmierna sztywność lub wiotkość może świadczyć odpowiednio o wzmożonym lub obniżonym napięciu mięśniowym. Należy szybko skonsultować się z doświadczonym fizjoterapeutą.

4. Dziecko ma cały czas zaciśnięte piąstki (w wieku powyżej 3 miesięcy)

Jest to kolejny sygnał wskazujący na nieprawidłowe napięcie mięśniowe. Problemy z napięciem mogą bardzo utrudniać poprawny rozwój niemowlęcia i wymagają szybkiej interwencji fizjoterapeutycznej.

5. Dziecko jest bardzo płaczliwe i niespokojne

Jest to bardzo ogólny objaw, który może świadczyć, że niemowlę odczuwa jakiś dyskomfort na tle zdrowotnym. Z pewnością nie zaszkodzi odwiedzić lekarza oraz rehabilitanta.

Wszystkie wymienione wyżej objawy są przesłanką do odwiedzin u specjalisty, który dokładnie zbada i zdiagnozuje dziecko. Nie należy ich bagatelizować, ponieważ mogą znacznie utrudnić lub zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka. Fizjoterapia dziecięca zna doskonale wszystkie te problemy, a rehabilitanci posiadają wiedzę i umiejętności, aby im zaradzić. Im wcześniejsza interwencja, tym szybciej dziecko poradzi sobie z trudnościami.

Sposoby na uspokojenie niemowlęcia

Previous article

Żywienie ucznia

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.